Würtz Ádám

Würtz Ádám (Tamási, 1927. június 2. – Budapest, 1994. május 13.): Grafikusművész, könyvillusztrátor


Élete és munkássága: 

Würtz Ádám Tamásiban született 1927. június 2-án, Würtz József és Molnár Aranka harmadik gyermekeként. Édesapja az Egyesült Államokból jött haza Magyarországra az 1920-as években. A nagy gazdasági válság a család számára komoly kihívást jelentett, de a nehéz körülmények ellenére Ádám boldog és szeretetteljes közegben nőtt fel. Gyermekként minden lehetőséget kihasznált, hogy rajzolhasson és minden egyes papírt, iratot, felületet felhasznált kreativitásának kiélésére. Tanulmányait a Tamási Római Katolikus Elemi Iskolában végezte. Az iskola után nyomdászként dolgozott a településen, de ólom metszetek készítésével is foglalkozott a Tamási Híradónak. 1946-ban sikeresen megpályázta a Derkovits Népi Kollégiumi férőhelyet, így került fel Budapestre. 1948-ban érettségizett, majd felvételt nyer a Képzőművészeti Főiskolára, ahol sokszorosító grafikusként szerzett diplomát 1953-ban. Olyan tanárok pallérozták, mint Hincz Gyula, Poór Bertalan vagy Koffán Károly. 

Pályafutása az 1950-es években indult el, amikor megkapta első megbízását az Ifjúsági Könyvkiadótól, hogy készítsen illusztrációkat Beecher-Stowe Tamás bátya kunyhója és Mark Twain Hucklebery Fincc című regényeihez. A linómetszés és rézkarc terén kiemelkedő volt, a magyar folklór motívumokat ötvözte szürreális elemekkel. Rendszeresen kiállított, valamint járt tanulmányutakon Ausztriában, Belgiumban, Romániában, Szovjetunióban és Kínában is. Ezek az utak tovább gazdagították Würtz munkásságát, aki élményeit mindig belevitte rajzaiba. Hitvallása: “Nekem a rajzolás az életem, örömöm és a nagy lehetőség, küzdelem és repülés is, szabadulás és örök elkötelezettség…”. 

Würtz Ádám a magyar grafika fénykorának egyik nagy alakja volt, akit világszinten elismertek, többek-között a Montreali Világkiállításon (1973), az Egyesült Államokban (1979, 1982-1985), illetve kiállított Bécsben, Frankfurtban, Varsóban és Krakkóban is. Számos nemzetközi díjat szerzett: VIT-díj (1957, Bécs), belgrádi Aranytoll, luganói Biennálé díj, londoni aranyérem az Év legszebb Naptáráért (1969) vagy a római Tommaso Campanella Művészeti Akadémia ezüst és aranyérme. Würtz idehaza háromszoros Munkácsy-díjas (1957, 1966, 1970) és Érdemes Művész (1986), de elismerései között szerepel a Miskolci Biennálé nagydíj (1971), a Szegedi Nyári Tárlat díj (1971), illetve az ő tervei alapján készítették Tamási várossá fejlődésének címerét (1984). Tagja volt a Magyar Népköztársaság Művészeti Alapnak. 

1955-ben házasságot kötött Szentirmai Klára textilművésszel, akivel három közös gyermekük született. Andrea rajzfilmesként, Ádám László grafikusként, Klára zongoraművészként viszi tovább a család hírnevét. Würtz Ádám 1994. május 13-án hunyt el. Szülővárosában temették el és az iskolát, ahova gyermekként járt, ma Würtz Ádám Általános Iskolának hívják.

Források:

  • Bozóky Mária: Würtz Ádám. Kossuth Nyomda, Budapest. 1980.
  • Tamási Tabló: életrajzok Tamásiból. Szerk. Csapóné Gyarmati Irén, Miskolczi Zoltánné. Séd Nyomda Kft., Szekszárd, 2007.
  • Tamási kalendárium. Szerk. Örményi János. Séd Nyomda Kft., Szekszárd, 2005.
  • Nádor Tamás: Múzsák és Mesterek. Párbeszéd Művészekkel. Ifjúsági lap- és könyvkiadó, Budapest, 1984.
  • Marton Zsuzsa, Vadas Ferenc: Alkotások és pályaképvázlatok. Wosinsky Mór Megyei Múzeum, Szekszárd, 1990.
Accessibility