APPONYI SÁNDOR

Apponyi Sándor (Párizs, 1844. január 19. – Lengyel, 1925. április 18.) bibliofil, bibliográfus, diplomata, műgyűjtő, az MTA tagja és a Wosinsky Mór Múzeum egyik alapítója

Élete és munkássága:

Gróf Apponyi Sándor 1844. január 19-én született Párizsban Apponyi Rudolf és Benkendorff Anna gyermekeként. Magánoktatásban részesült Elefánty Ferenc és Szepesi Imre tanítóktól, majd felsőfokú tanulmányait Münchenben végezte. Édesapjához hasonlóan követségi attaséként, majd követségi titkárként dolgozott Párizsban és Londonban. Egészen 1876-ig, az apja haláláig diplomataként tevékenykedett, és ezután költözött a család Magyarországra a lengyeli Apponyi birtokra. 1878. április 27-én feleségül vette Eszterházy Alexandrát, de a házasságból gyermek nem született.

Már fiatalon nagy érdeklődést mutatott a külföldön található magyar régiségekért, és 14 éves korában megvásárolta első antikvár könyvét, Laskai Osvát munkáját, a Biga salutist. Gyűjtötte továbbá Enea Silvio Piccolomini (II. Pius pápa) és Morus Tamás magyar vonatkozású könyveit, továbbá Zsámboki János műveit is. Költözése után átalakította a lengyeli kastélyt, hogy a megkezdett gyűjtői munkáját saját könyvtárában és múzeumában folytatni tudja. A parkot megnagyobbította és angol kertet, borászatot, valamint ménest is létrehozott. Lengyel település fejlesztése is az ő nevéhez köthető, ahol óvodát, iskolát, gyógyszertárat, postát és távírót építettet. Édesanyáról nevezték el a Lengyel Annafürdőt 1900-ban bekövetkezett halála után. Iparosokat hozott a megyébe, egyesületeket hozott létre, a környékbeli települések lakói pedig tisztelték őt.

1881-ben ismerkedett meg Wosinsky Mórral, akivel a hasonló érdeklődésük miatt gyorsan megtalálták a közös hangot. Wosinsky szabad kezet kapott Apponyitól, hogy a birtokán ásatásokat végezzen, így egy olyan leletegyüttes került felszínre, amit ma lengyeli kultúrának nevezzünk. Wosinsky és Apponyi nemcsak a leletek gyűjtésében, de őrzésében is újat kívántak nyújtani a vármegyében. Ők voltak az 1896-ban elkezdett Tolna Vármegyei Múzeum (ma Wosinsky Mór Múzeum) alapítói és legnagyobb gyűjteményű támogatói. A múzeumépítés ötletével megnyerték a megye és az ország támogatását, valamint Fraknói Vilmost, aki ünnepi beszédet mondott a megnyitón. 1902-ben nyitott meg a múzeum, amelyről a helyi és országos sajtó is beszámolt, kiemelve a két alapító munkáját.

Apponyi a halála előtt végrendelkezett a megmaradt gyűjteményéről, amit elajándékozott az Országos Széchényi Könyvtárnak és a Magyar Nemzeti Múzeumnak. 1925. április 18-án bekövetkezett halála után, felesége a megmaradt ingóságokat és a kastélyt szintén felajánlotta az ország számára. Az OSZK Széchényi Ferenc alapító mellett Apponyi Sándort, mint a magyar kultúra gyarapításáért legtöbbet tett embert tart számon. Élete során tudatosan gyűjtötte a külföldi magyar műveket, aminek eredményeként az ő Hungarica-bibliográfiáját tartják a mai napig az egyik legkiterjedtebb katalógusnak.

A szertartáson sokan vettek részt a környékbeli falvakból, de országszerte is érkeztek emberek, hogy leróják kegyeletüket az elhunyt előtt. A temetést Zichy Gyula pécsi püspök végezte, Hómann Bálint, a Nemzeti Múzeum igazgatója és Jankó Ágoston főispán is részt vettek a szertartáson. Klebelsberg Kunó vallás- és közoktatásügyi miniszter törvényben fejezte ki a nemzet háláját Apponyi Sándor előtt.

Források:

  • Bai József: Apponyi Sándor gróf élete és munkássága. In: Tolnai emberek: XVII Országos Honismereti Akadémia. Szerk. Rosner Gyula. HNF Tolna Megyei Bizottsága, Szekszárd, 1989. 6-7 o.
  • Lenner Jenő: Gróf Apponyi Sándor és Lengyel kapcsolata. In: Magyarország és Európa az Apponyi-gyűjtemény tükrében. Szerk. W. Salgó Ágnes. Országos Széchényi Könyvtár, Budapest, 1995. 55-58 o.
  • Nagy Györgyi: Apponyi Sándor kapcsolata hazai és külföldi antikváriumokkal. In. Források és hagyományképek. Szerk. Stemler Ágnes, Gondolat Kiadó, Budapest, 2014. 157-170. o.
  • Samay László: Apponyi Sándor társadalmi és gazdasági tevékenysége Lengyelen. Lengyel, 2006.
  • Samay László: Tolna vármegye múzeumának alapítói: Wosinsky Mór és gróf Apponyi Sándor. Szekszárd, 2014.
  • Soltész Erzsébet: Apponyi Sándor Hungarica-gyűjteménye és katalógusa. In: Magyarország és Európa az Apponyi-gyűjtemény tükrében. Szerk. W. Salgó Ágnes. Országos Széchényi Könyvtár, Budapest, 1995. 17-21 o.
  • Szabó Géza: Gróf Apponyi Sándor és Wosinsky Mór szekszárdi múzeumalapítása. In: Magyarország és Európa az Apponyi-gyűjtemény tükrében. Szerk. W. Salgó Ágnes. Országos Széchényi Könyvtár, Budapest, 1995. 81-88.

Kép:

  • Eszterházy Alexandra olajfestménye: Apponyi Sándor, OSZK Régi Nyomtatványok Tára https://regiritka.oszk.hu/grof-apponyi-sandor-gyujtemenye/ (Letöltve: 2024. 01. 12.)

 

Accessibility