Immár egészen köztudott dolog, hogy a meséknek az örömszerzésen túl mennyi más jótékony hatása van: megnyugtatnak, bátorítanak, vigaszt nyújtanak… és szakemberek segítségével akár gyógyíthatnak is. A gyermekkönyvtárban egyre többször tapasztaljuk, hogy a szülők, és már a pedagógusok is, célzottan egy-egy problémás nevelési helyzethez keresnek meséket. Ilyenkor lehet nagy segítségünkre a Cerkabella Kiadónál 2022-ben megjelent Hamupogácsa – Mesekönyv az érzelmekről című, neves meseterapeuta-, gyermekirodalmár-, és drámapedagógus szakemberek által jegyzett kivételes kötet.
A szerzők nemcsak négy-négy mesét válogattak hat gyakran gondot okozó témához, pl. önbizalomhiány, füllentés, kirekesztettség, félelem a veszteségektől és az iskolai feladatoktól, klímaszorongás, de úttörő módon mindegyikhez a mesebefogadást segítő játékokat, feladatokat is társítottak. A könyvhöz 24 darabos hangulatkártya-csomag is tartozik.
Nagyon értékes és bátorító a három előszó. Jobban megértjük mind a kortárs, mind a népmesék működési mechanizmusát, és azt is, hogy milyen módon hatnak a hallgatójukra. Irányadó tanácsokat kapunk a „hogyan, mikor, mit meséljünk” témákban, és számos motiváló javaslatot ahhoz, hogyan segítsük a gyerekeket, hogy minél több ponton kapcsolódhassanak a meséhez. Ezek után már igazán nagy kedvvel vetjük bele magunkat a (fel)olvasásba!
Ahogy forgatjuk a könyvet, mi felnőttek is átéljük – Boldizsár Ildikót idézve – „a mesék összerendező, és megnyugtató hatását”. A Mesekulcsokat átfutva ahaérzésünk támad, és van, hogy más szemüvegen keresztül újra elolvassuk a mesét. Rácsodálkozunk, hogy a kortárs művek mekkora segítséget adnak ahhoz, hogy megértsük gyermekeink lelkivilágát. Az egész kötet közös beszélgetésekre, játékra és alkotásra inspirál bennünket. Keszeg Ágnes érzékeny és kedves illusztrációi csodás keretet adnak mindehhez.
A Hamupogácsa egy jó kis mesegyűjtemény és kiváló szakkönyv, de főként a laikusokat támogató kiadvány. Ezért elsősorban a kisiskolásoknak és a szülőknek ajánlom, és kívánom, hogy minél több örömteli, bensőséges közös élményhez segítse őket!
„…a lényeg az, hogy meséljünk, meséljünk, meséljünk minél többet, ne csak gyerekeink, hanem a magunk örömére is!”
Aki nem hiszi, járjon utána!

Korábbi ajánlóink

Accessibility